Jeneratör Demonte – Monte ve Montaj İşlemleri

EA Genset Enerji Çözümleri olarak montaj, devreye alma, yer değişimi, demonte veya monte işlemlerinizi yapmaktayız. Yeni satın alınan veya yer değişikliği yapmak istenilen mevcut jeneratör gurubunun montaj ve demontajının teknik personel tarafından yapılması gerekmektedir.

JENERATÖR MONTAJI

Jeneratörün güvenli bir şekilde kullanılmasında ilk yapılacak şey montajdır. Baştan hatalı yapılan jeneratör montajı, ileride jeneratörden istenen verimin alınamaması dahası hayati tehlikeye varacak sonuçlara yol açabilir.

Jeneratörün Yerleştirileceği Yerin Belirlenmesinde Dikkat Edilecek Hususlar

Portatif benzinli jeneratörlerde bazen su soğutmalı motorlar da kullanılmakla beraber çok büyük oranda hava soğutmalı motorlar kullanılmaktadır. Bu nedenle jeneratörün iki ana parçası olan benzinli motor ve alternatörün soğutma sistemleri hava sirkülasyonu yoluyla olmaktadır. Bu durumda jeneratörün verimli bir şekilde çalışabilmesi, performansında düşüş olmaması ve ciddi hasarların meydana gelmemesi için, jeneratörün çalıştığı ortamdaki hava sirkülasyonunun çok iyi sağlanması gerekmektedir. Bunun için asgari koşullarda jeneratörün her yönden en az 1 metre açık olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca jeneratörün bulunduğu zeminin ıslak olmaması da çok önemlidir.

Jeneratör Egzoz Gazının Mekanın Dışına Atılması

Jeneratör egzozundan çıkan gazlar mutlaka jeneratörün bulunduğu kapalı ortamın dışına atılmalıdır.

Aksi taktirde bu gazlar hava sirkülasyonu ile soğuyan motorun hava filtresi tarafından tekrar emilecek ve jeneratörde ciddi hasarlar meydana gelmesine neden olacaktır. Egzoz gazlarının zehirli olduğu, solunması halinde insanlar ve hayvanları öldürebileceği unutulmamalıdır.

Jeneratör İçin Ayrı Bir Elektrik Tesisatının Çekilmesi

Jeneratörler kendi başlarına bağımsız birer enerji kaynağıdır. Jeneratörlerin sabit bir yedekleme ünitesi olarak kullanılacağı ev veya iş yerlerinde, jeneratör için ayrı bir elektrik tesisatının çekilmesi önem arz eder.

Jeneratörün besleyeceği devrelerin baştan planlanarak belirlenmesi ve elektrik panosu içinde buna uygun olarak ayırımının yapılması gerekir. Böylelikle jeneratör kullanıldığında evdeki hangi cihazların jeneratörden besleneceği önceden tespit edilmiş ve sınırlandırılmış olur. Bu da jeneratörden kapasitesinin üzerinde yük çekilmesi ihtimalini azaltarak güvenli bir kullanım sağlar. Ayrıca trifaze jeneratörlerde mutlaka 3 fazdan da eşit miktarlarda yük çekilmesini sağlayacak uyarlamalar elektrik panosu içinde yapılmalıdır.

Kutup Değiştirici Şalter Kullanımı:

Kutup değiştirici şalter jeneratör konumuna getirilerek, daha önce elektrik panosu içinde ayırımı yapılan devrelere elektrik verilir. Şehir elektriğinin kullanılacağı durumlarda da şalter üzerindeki anahtar buna uygun konuma getirilerek tüm devrelere elektrik verilmesi sağlanır. Böylelikle iki ayrı elektrik kaynağının birbirleri ile bağlantısı kesilir ve şehir elektriğinin jeneratöre verebileceği hasarlar önlenmiş olur. Kutup değiştirici şalter manuel jeneratörlerde kullanılan bir sistemdir. Otomatik jeneratörlerde ise jeneratör ile birlikte verilen otomatik transfer panoları aynı işlevi görmektedir.

Not: Jeneratör montajı ile ilgili tüm işlemlerin yetkili servisler tarafından yapılması gerekmektedir. Jeneratörünüzü, elektrik kesintisi olmasa bile en az ayda bir kere 10-15 dakika çalıştırın. Bu sayede yağın motor içinde dolaşarak yağlama yapması, karbüratöre temiz hava ve yakıtın girmesi ve akünün şarj olması sağlanır. Bunların hepsi, jeneratöre gerçekten ihtiyaç duyduğunuzda sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Jeneratörünüze yakın bir yerde mutlaka bir yangın söndürücü bulundurun.

Jeneratörünüzü ve varsa harici yakıt deponuzu çocukların ulaşamayacağı ortamlarda bulundurun. Uzatma kablolarını düzenli olarak kontrol edin. Yıpranmış, eskimiş kabloları mutlaka değiştirin. Jeneratör ile ilgili bir problem olduğunda mutlaka yetkili servislere başvurun.

Kendiniz arızayı ya da sorunu gidermeye çalışmayın. Firmamızdan Teknik Servis Hizmeti alabilirsiniz.

Whatsapp Aç
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Hemen Teklif İste
Merhaba
Size yardım edebilir miyiz?
Teklif Al